Kde je Slnko?

Na prvý pohľad jednoduchá otázka. Stojíte počas slnečného dňa vonku a kde je slnko? Bez problémov naň ukážete prstom. ALE, je to naozaj tak? Slnko je od zeme vzdialené približne 150 miliónov kilometrov a svetlu trvá viac ako 8 minút, kým sa zo Slnka dostane až k nám na Zem. A Slnko po oblohe putuje, za tých 8 minút sa po oblohe posunie približne o dva svoje priemery. Takže keď sa svetlo zo Slnka vydalo na cestu k nám, stálo na oblohe inde než teraz, resp. svetlo ktoré na nás zo Slnka svieti, je už viac ako 8 minút staré. Tak ako to teda je? Popremýšľajte, keď prstom ukážete na Slnko, je v tom momente naozaj tam? Alebo je vľavo, či vpravo? Domotal som vás? Nemusíte byť majstri vo fyzike, aby ste na to prišli:-)

Odoslal Andrej Ďurech dňa 4. September 2018 - 8:28

Permalink

taký malý chyták, keď ide o Slnko :D

Ale táto otázka sa dá aplikovať aj na planéty... a ďalšia vec ako je to so vzájomnou polohou hviezd v skutočnosti, keď jedna hviezda je vzdialená 4 svetelné roky, ďalšia 400, tretia 4000 svetelných rokov a my teda vidíme na oblohe, kde boli tie hviezdy pred 4, 400, 4000 rokmi premietnuté do jednej roviny:) A keďže sa gravitácia šíri rýchlosťou svetla,tak gravitačne na nás pôsobia z bodov, kde ich vidíme na oblohe ;)

Odoslal Marián Zahradník dňa 5. September 2018 - 23:46

Permalink

Podľa Einsteina je realita to, čo nám zobrazí svetlo v danom okamihu. Tak potom vznikajú kadejaké podivné "myšlienkové experimenty". Podľa Newtona je svetelný obraz len premietnutá skutočnosť oneskorená o čas dopravy svetelnej informácie do nášho oka. Dobrá téma na diskusiu, ale osobne. Takto sa nedá reagonať na každý "argument". Bolo by zaujímavé rozobrať teóriu relativity, ktorá je postavená na ABSOLÚTNEJ rýchlosti svetla.

Odoslal Branislav Šinský dňa 7. Október 2018 - 14:36

Permalink

Ahojte,

pekná tema. Tak, ak si uvedomíme, že svetlo meni smer vplyvom gravitácie (ak ide okolo hmotných telies), tak ak vyrazilo pred 2mld rokmi a po 1mld by letelo v blízkosti nejakej hviezdy, tak jeho smer sa odchylil a išlo ako keby "za roh". Čo krajšie, že možno nešlo iba okolo jednej hviezdy(jedného hmotneho telesa), a teda určiť jeho pôvodnú polohu je niečo ako skúšať niečo trafiť ping-pongovou loptičkou počas búrky a krupobitia(; a navyše, ak by sme radi poznali jeho súčasnú polohu, tak to je "premia", niečo ako keby sme tou loptičkou chceli trafiť nieco, čo sa pohybuje! 

Za odpoveď vopred ďakujem!

Ahojte (; .           B.

     

Odoslal Andrej Ďurech dňa 8. Október 2018 - 13:24

Permalink

už je to tu dlho, tak napíšem bod k tomu chytáku :)

svetlo zo Slnka k nám síce letí 8 minút, ale jeho pohyb po oblohe je spôsobený predsa otáčaním Zeme a nie pohybom Slnka, preto je tých 8 minút irelevantných vo vzťahu k jeho polohe ;)

Odoslal Milan Ondrka dňa 10. Október 2018 - 7:29

Permalink

Mam doma rozpisany prispevok len musim dat tomu hlavuba patu. Ked pridem domov z prace dam to do kopy. Nezabudaj ze slnko ma pohyb jak po obeznej drahe stredu galaxie, galaxia ma svoj pohyb.... 

Odoslal Miroslav Macko dňa 16. Október 2018 - 13:56

Permalink

Andrej to už stručne napísal, ale trochu to teda rozoberiem.

V sustave Slnko - Zem a pozorovateľ, je Slnko na jednom mieste a Zem aj s pozorovateľom na povrchu robí dva pohyby, Zem obieha Slnko raz za rok, tento pohyb môžeme v tejto úlohe úplne zanedbať, a Zem rotuje okolo vlastnej osi. Toto je veľmi dôležité, že rotuje Zem. A teda aby ste si to predstavili, skúsime to so zvukom, je to asi ako keď pozorujete ohňostroj povedzme zo vzdialenosti 1km. Zvuk k vám príde za 3 sekundy. Ak teda stojíte čelom ku ohňostroju, vidíte raketu ako na oblohe vybuchne, a počas tých troch sekúnd sa medzičasom otočíte o 90°, tak už síce nie ste otočený k ohňostroju, ale presne počujete, odkiaľ ten zvuk prišiel. To že ste sa medzičasom otáčali, nemá vôbec žiadny vplyv na to, že ohňostroj je presne na tom mieste, odkial ho počujete. Je to presne to istém, ako Slnko je tam, kde ho vidíte, a že sa Zem pootočila na tom vôbec nič nezmenilo. 

Iná situácia je, keď stojíte na zemi a nad vami letí lietadlo vo výške 10km, vy ho vidíte niekde na oblohe, ale zvuk k vám prichádza z miesta, kde to lietadlo bolo pred 30 sekundami. To by bola situácia, kedy by Zem stála v strede Slnečnej sústavy a Slnko by obiehalo dokola, vtedy by sme Slnko videli inde, ako by v danom momente skutočne bolo.

To by bola situácia, kedy by Zem stála v strede Slnečnej sústavy a Slnko by obiehalo dokola, vtedy by sme Slnko videli inde, ako by v danom momente skutočne bolo.

Znie to logicky a so sedliackym rozumom správne, lenže v teórii relativity mnoho vecí nesedí so sedliackym rozumom vôbec.

Ani súčasnosť 2 rôznych udalostí na 2 rôznych miestach neplatí pre všetkých pozorovateľov, závisí od pohybu pozorovateľa.

Myslím, že vo všeobecnej teórii relativity platí, že všetky sústavy, aj neinerciálne, sú rovnocenné (no neviem isto, či je to ozaj tak).

Takže môžme uvažovať aj tak, že Zem stojí a celý Vesmír sa točí okolo nej. Čiže neviem, ako by to vyšlo z tohto pohľadu...

Odoslal Kristína Juríková dňa 25. November 2018 - 10:00

Permalink

Možno sa dám nachytať, ale keďže všetky komentáre tu rozoberajú informácie, o ktorých nič neviem, tak si idem svoje. Keďže sa za 8 minút posunie o dva svoje priemery, tak nahradí polohu o jedno svoje celé „ja“, no nie? A to musí byť smerom na západ, lebo vždy sa hýbe rovnakým smerom.

Odoslal Jakub Geri dňa 5. August 2019 - 9:05

Permalink

...a síce na refrakciu. Keď svetlo to Slnka vstupuje do našej atmosféry, nielenže už prešlo približne osem minút a Slnko, teda zdroj tohto svetla, sa už na oblohe posunulo (ako referenciu beriem pozorovateľa na Zemi, nie celú Slnečnú sústavu a už vôbec nie galaxiu), ale ešte sa aj "ohlo" pri prechode atmsférou. Takže aj keby si si, Kristína, vypočítala posun Slnka a ukázala prstom o nejaké tie dva priemery ďalej na západ, ukazovala by si zasa len do prázdneho priestoru. Slnko bude reálne trochu viac na juh.

Mimochodom, je úplne jedno, či uvažujeme o otáčaní Zeme vyhľadom na Slnko, alebo o posun Slnka po oblohe. V konečnom dôsledku je to to isté pre tento typ pozorovania.

Príklad s ohňostrojom je trošku zavádzajúci, lebo keď ho počujeme (po tom, ako sa otočíme o 90°), neznamená to, že tam ten ohňostroj ešte je. Znamená to, že tam pred tými troma sekundami bol. Veď oneskorené vnímanie svetla/zvuku z pohybujúceho sa zdroja je predsa základ tejto hádanky:) To isté platí pre letiace lietadlo. A zasa nehrá žiadnu rolu, či sa točíme my vzhľadom na polohu ohňostroja alebo či lietadlo letí nad nami a my sa nehýbeme.

IQ test pripravený Mensou

Máte záujem vedieť presnú hodnotu svojho IQ?
Vstupný IQ test Mensy
Vyberte si miesto a dátum testovania!
Registrácia
Skúšobný online test
Vyskúšaj cvičný test
www.mensatest.sk