Politická prezentácia Mensy

Nepokladám za vhodné sa pri akejkoľvek politickej prezentácii označovať prívlastkom: "PREDSEDNÍČKA MENSY SLOVENSKO"

https://www.hlavnespravy.sk/liberalizmus-skryvaju-za-vieru-progresivne-slovensko-predstavilo-manifest-svojich-progresivnych-veriacich/1455606

Odoslal Henrich Kriško dňa 11. Júl 2018 - 2:18

Permalink

Politicka prezentacia by to bola, ak by pod manifestom bolo napisane, ze ho podporuje Mensa Slovensko. Nazor predsednicky je podobne ako v pripade hociktoreho ineho clena jej osobny nazor. Otazkou je aj to, ci je to takto doslovne napisane aj pod manifestom, alebo su v tomto clanku dodatocne informacie o signataroch manifestu, ktore si mohol autor clanku zistit z verejne dostupnych zdrojov - stacilo napriklad zadat do internetoveho vyhladavaca meno a automaticky sa mohli objavit aj clanky Mense Slovensko. Cize ak aj pod textom manifestu nebola pri mene nasej predsednicky zmienka o Mense Slovensko, autor clanku mal moznost si tuto informaciu dohladat a pridat ju.

Považujem to za mimoriadne nevhodné, sa takto podpisovať. V minulosti aj súčasnosti sme mali a máme členov, ktorí sa venujú politike, ale nikto z nich nikdy pri svojich politických aktivitách neuvádzal svoje členstvo prípadne funkciu v Mense.

Henrich, stačí 10 sekúnd googliť, aby si si našiel originálny text tohto manifestu, aj s jeho signatármi, namiesto špekulovania o tom, ako to tam mohli k Haninmu menu dopísať zákerní redaktori HS. Aby som ti ušetril prácu, tak je to napríklad tu: 

manifest

 

Tak napriklad Miro Kaduc v case, kedy bol poslancom NR SR, mal na svojom profile poslanca NR SR dostupnom na www  stranke NR SR uvedene aj clenstvo v Mense a samozrejme aj to, za aku stranu/hnutie bol poslancom.

A co sa tyka mozneho pridania dalsich informacii zo strany Hlavnych sprav - nikde nepisem, ze by to bolo nieco zakerne. Naopak castou praxou medii je, ze ak uverejnuju napr. clanok tykajuci sa nejakej osoby, uverejnia aj dodatocne informacie (napriklad z minulosti) o danej osobe. Ked tak mozu postupovat ine media (napr. aktuality.sk, SME a pod.), samozrejme mozu to urobit aj Hlavne spravy. A nevidim v tom nic zakerne - naopak citatel si moze vytvorit komplexnejsi obraz.

 

 

Heňo, to, čo píšeš nie je pravda. Teda ja som si tam nikdy nevšimol. Ak taký link existuje, rád by som ho videl (archív NR SR sa podľa mojich info nemaže, ja ho tam napríklad stále vidím). Je ale fakt, že pri súkromnej prezentácii, som sa nebránil tomu, že členom som. Nevidím na tom nič zlé. Mense to nemalo ako uškodiť, práve to mohlo byť opačne.

Ak správne "čítam" túto diskusiu, potom je podľa môjho názoru veľký rozdiel, ak niekto vystupuje pri politike ako člen Mensa a Mensanmi volený zastupiteľ ako osoba, ktorá reprezentuje celú Mensu.  

Ja si pamatam, ze v minulosti (roky 2012 - 2013) si na profile poslanca mal aj svoj zivotopis a asi jeho sucastou bola aj informacia o tvojom clenstve v Mense. Ked som si teraz pozrel strukturu archivu, nie je tam priestor specialne vyhradeny pre zivotopis, mohol by byt pridany iba ako dokument. A uvedenie clenstva v Mense bolo podla mna prospesne aj pre Mensu a aj pre teba - najma ak uvazim, ze si bol raz vyhodnoteny ako najaktivnejsi poslanec.

Odoslal Juraj Luchava dňa 12. Júl 2018 - 7:44

Permalink

Toto je nejake nove inkvizicne tazenie fanusikov Hlavnych sprav proti Hane? Pokial viem, v slobodnej spolocnosti moze clovek zverejnit svoje clenstvo a pripadne funkciu v Mense, podla  vlastneho uvazenia. Okrem toho, Hana tam vystupuje ako subjekt podporujuci danu iniciativu, a nie ako zastupca Mensi, vyjadrujuci nazor celej organizacie, takze v tom nevidim ziadny problem. 

Pokiaľ som správne pochopil, vystupuje ako člen PS, nie ako podporovateľ.

Mimochodom, Hlavné správy sú podľa Reuters najdôveryhodnejšie internetové spravodajské médium. A piate najdôveryhodnejšie zo slovenských (https://medialne.etrend.sk/internet/zmerali-doveryhodnost-medialnych-znaciek-hlavne-spravy-skoncili-na-piatom-mieste.html).

Reuters Institute for the Study of Journalism robil prieskum medzi čitateľmi. Slovo dôveryhodné implikuje, že médium je na základe niečoho hodné dôvery, ale ten prieskum hovorí, že je na piatok mieste v tom, komu ľudia najviac dôverujú. Je to jemný, ale významný rozdiel. Že mu najviac dôverujú spomedzi internetových médií som v tej analýze nenašla - môžete spresniť citáciu?

Problem s Hlavnymi spravami je v niektorych spravach tykajucich sa napriklad svetovej ekonomiky alebo zahranicnej politiky - v minulosti sa napriklad opakovane objavovala informacia, ze v blizkej buducnosti sa ocakavaju vazne problemy ekonomiky USA. Na druhej strane su temy, pri ktorych ma spravodajstvo Hlavnych sprav rovnaku informacnu hodnotu, ako spravodajstvo inych medii (napriklad ked som raz vyhladal spravy tykajuce sa reformy osobnych bankrotov, spravodajstvo Hlavnych sprav k tejto teme sa nelisilo od spravodajstva inych medii).

Odoslal Jozef Polakovič dňa 12. Júl 2018 - 8:04

Permalink

Z môjho pohľadu nevnímam uvedenie súčasnej funkcie pri mene ako vážny problém, keďže je to pravda. Veľmi vážny problém by som mal, pokiaľ by sa vyjadrovala a prezentovala svoje názory ako názory MENSY. Na druhej strane mi je ľudsky ľúto, že Hanka, ktorú mám ako osobu rád, sa zúčastňuje marketingového projektu "Progresívne Slovensko". Trošku s tým začínam mať problém, keďže predtým bola súčasťou iného marketingového produktu "SaS".

Na tému marketingu v politike vznikol mimoriadne zaujímavý slovenský film "Kandidát", ktorý bol odvysielaný aj na RTVS (tu je len odkaz na komentár k nemu: https://plus7dni.pluska.sk/Ludia/Ako-vyrobit-prezidenta-Kontroverzny-film-Kandidat-sokuje-vetou-o-fuehrerovi-Ficovi). Zhliadnutím človek veľa pochopí. A pre osoby so schopnosťou kritického myslenia odporúčam aj ruský seriál "Spiaščie" (na YouTube vyhľadať "spiaci agenti").

Len by ma tak zaujimalo - a ktora politicka strana nieje marketingovy produkt? :) Teda, mimo extremistov (KSS, LSNS a inych), ktorym staci ich rovnako zmyslajuca cast populacie. Normalne politicke strany, vzhladom k tomu, ze chcu/mali by predstavovat alternativu jedna k druhej, musia byt zaroven marketingovym produktom, aby sa lepsie "predali"... Samozrejme, problem nastava ak okrem pekneho obalu neponukaju nic ine, co si ale dovolim tvrdit ze minimalne v pripade SaS neplati, oni vlastnu agendu maju a dost vyrazne sa jej aj venuju (PS: niesom ich volicom, tj. nepisem toto len preto ze mam potrebu ich branit, s Richardom Sulikom konkretne v poslednej dobe nesuhlasim skoro v nicom, no musim uznat, ze ich clenovia, "tienovy ministri" a ini su jednymi z mala, ktori sa k veciam verejnym vedia relevantne vyjadrit).

Ad hlavna tema - ako je tu uz zopar krat napisane, v danom manifeste je uvedene len kto sa comu venuje, ake je jeho zamestnanie, atd. nieje tam napisane ze ich tato organizacia v tom co robia aj podporuje, v com je samozrejme velky rozdiel. Je to rovnake, ako keby niekto po zaberoch Fica s CocaColou v ruke zacal obvinovat spolocnost CocaCola ze je politicky angazovana a podporuje Fica (ano, extremny pripad, ale dufam ze je jasne co nim chcem povedat). Na druhej strane, ak niekomu aj toto vadi (co samozrejme moze, kazdy sme iny), moze sa napr. branit spisanim nejakeho verejneho vyhlasenia o tom ze Mensa SR uvedenu politicku stranu nepropaguje...

Odoslal Richard James Swales dňa 12. Júl 2018 - 20:07

Permalink

Ked pozerame na zoznam podpisovatelov:

Vyhlásenie podporujú:

František Ábel, vysokoškolský profesor, teológ

Zuzana Čaputová, advokátka, podpredsedníčka PS

Katarína Deáková, dôchodkyňa, dcéra politického väzňa

Hana Dojčanová, predsedníčka Mensy Slovensko, presbyterka ECAV BA – Staré Mesto, členka PS

Lucia Dudláková, psychologička

Azim Farhadi, podnikateľ, občiansky aktivista

Ján Hurta, ekonóm

Ľubomír Jaško, publicista a teológ

Dušan Jaura, teológ, riaditeľ gymnázia, člen PS

Zora Jaurová, producentka, podpredsedníčka PS

Samuel Jezný, teológ, člen PS

Jana Juráňová, spisovateľka a prekladateľka

David Kapusta, právnik, ekonóm

Miroslav Kocúr, teológ a pedagóg, člen PS

Márius Kopcsay, spisovateľ

Martin Kováč, starokatolícky kňaz a teológ, člen PS

Peter Križan, predseda Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia – ok21, genetik

Michaela Kušnieriková, teologička a učiteľka

Dávid Marcel, Mgr. teológie, ľudskoprávny aktivista

Anton Marcinčin, ekonóm

Matúš Mikšík, literárny kritik, člen PS

Daniel Pastirčák, spisovateľ, kazateľ Cirkvi bratskej

Jaroslav Paulík, rímskokatolícky kňaz (t. č. mimo službu)

Jakub Pavlús, evanjelický farár a teológ, člen PS

Bohuslav Piatko, vydavateľ, šéfredaktor mesačníka DIALÓG

Anna Polcková, evanjelická farárka

Ondrej Prostredník, evanjelický teológ

Mária Smreková, učiteľka, riaditeľka 1. Súkromné gymnázium Bratislava

Ivan Štampach, český starokatolícky kňaz (t. č. mimo službu) a religionista

Marián Zajíček, signatár Charty 77, teológ, parlamentný knihovník

Jozef Žuffa, teológ, Trnavská univerzita

 

vidime, ze niektori podpisovatelia pisali napr. "teolog" (bez zmienky o konkretnej univerzite) a niektori pisali napr. "teolog, Trnavskej univerzite". Zase niektori pisali len "obciansky aktivista" a niektori uviedli konkretne organizacie, v ktorych angazuju. Asi vacsina nenapisali kde presne posobia ako ekonomovia, producentky atd.

Avsak, namiesto toho, ze by sme delili horeuvedenych ludi na tych dobrych, a tych zlych, asi by mala byt dohoda, ci v podobnych zoznamoch je lepsie napisat napr. "Predseda neziskovky" alebo "Predseda Mensy", a aby ta dohoda platila aj na buducnost aj na buducich predsedov cez napr. nejaky kodex a nie iba cez toto forum ad hoc. 

Horeuvedene samozrejme vynechava nasledujucu filozoficku otazku: Ked je angazovanie v politickej strane, ktora nema volicov, este sa rata ako politicke angazovanie? ;)

 

Odoslal Stanislav Sýkora dňa 13. Júl 2018 - 16:13

Permalink

V prvom rade chcem upozorniť na to, že zoznam signatárov manifestu na stránke https://www.facebook.com/notes/progresívni-veriaci/viera-ktorá-nás-posúva-vpred/252727318818811/ je už upravený a predsedníčka našej organizácie je už uvedená takto:

  • Hana Dojčanová, žurnalistka, presbyterka ECAV BA – Staré Mesto, členka PS

Napriek tomu sa chcem pridať sa na stranu tých, ktorý mali zlý pocit z toho, že predsedníčka Mensy nás vzala so sebou na povinný výlet do sveta svojej viery a politiky. Tu je niekoľko argumentov:

  1. Po prvom prečítaní manifestu som nadobudol dojem, že je to trochu všeobecný a "bezzubý" dokument, ktorý neprinesie nič užitočné krajine ani samotnej strane PS. S touto aktivitou som sa vnútorne nestotožnil a možno aj preto sa mi nepáčil podpis našej predsedníčky pod manifestom s odkazom na jej funkciu v Mense. Keďže dokument hovorí o viere, osobitne mi bolo divné, že svoju funkciu v Mense uviedla ešte pred funkciou presbyterky ECAV, ktorá k takémuto dokumentu patrí prirodzenejšie. V prvej chvíli som mal pocit, že som nechtiac zavlečený do tejto aktivity a mal som chuť sa od nej nejako dištancovať ako radový člen organizácie. Tento argument má čisto emocionálny charakter.
  2. V racionálnej rovine sa mi žiada povedať, že ľudská pamäť ma asociatívny charakter. Takže ak sa niekde objaví spojenie pojmov "PS - Manifest - predsedníčka Mensy", tak tieto pojmy zostanú v hlavách čitateľov nadlho prepojené. Ak niekto neskôr spomenie pojmy "PS - veriaci - Manifest", automaticky sa im vynorí aj Mensa. A naopak, ak niekto povie "Mensa", vynorí sa aj asociácia na PS a veriacich. Toto by sa dalo trochu utlmiť len tým, že predsedníčka Mensy by k svojmu menu explicitne uviedla, že manifest podpisuje ako súkromná osoba, a nie menom organizácie. Potom je ale otázne, prečo tam Mensu vlastne uvádzať.
  3. Tu sa chcem krátko pristaviť pri otázke, prečo si ľudia k menu píšu rôzne tituly a iné zásluhy. Keby som bol predseda zväzu rybárov v Hornej Dolnej, asi by som to neuviedol na konfesno/politickom dokumente PS - bolo by to zjavne irelevantné. Asi by som sa takto prezentoval na celoslovenskom zjazde rybárskych delegátov, aby sa vedelo, koho zastupujem. Ak niekto prezentuje funkciou "predsedníčka Mensy" na politickom akte, asi chce zvýšiť svoju spoločenskú váhu - niečo v tomto zmysle: "Mensa je uznávaná organizácia, sú v nej samí múdri ľudia, a tí všetci si ma zvolili za svoju predsedníčku". Takže, chtiac či nechtiac, svojim podpisom s dodatkom "predsedníčka Mensy" vtiahla do hry celú organizáciu a nás všetkých s ňou.

V zmysle uvedeného si myslím, že členovia a obzvlášť funkciounári Mensy by mali minimalizovať prezentovanie svojej pozície v Mense na verejnosti pri svojich súkromných aktivitách. Mohol by niekto v tomto duchu skontrolovať a prípadne doplniť pripravované znenie nový stanov Mensy ?

Ešte poznámka na záver:  Nie je už čas, aby sa k tejto téme vyjadrila aj samotná predsedníčka Mensy ?

Asociacie funguju zial aj tak ako pises. Ak by sme to vsak mali zohladnovat, tak to by potom kazda osoba, ktora zastava funkciu, od ktorej sa ocakava nezavislost, nestrannost, apolitickost a pod. mala velky problem vyjadrovat svoje osobne nazory. To uz by bol dost velky zasah do ludskych prav a pritom z akych dovodov? Naozaj by sme ho chceli zdovodnit iba tym, ze vela ludi si nezistuje fakty, neusiluje sa vytvorit si komplexny obraz alebo oddelit nesuvisiace informacie? Vdaka tomu, ze niektori ludia su "lenivi" co sa tyka prace s informaciami (a radsej si vytvoria asociacie, o ktorych pise Stano) mame obmedzovat pravo vyjadrit svoj nazor alebo prislusnost k nejakej skupine? Priklad: Peter Pellegrini sa zucastnil oslav sviatku sv. Cyrila a Metoda v Nitre a neskor aj nabozenskej pute v Levoci. Media si to vsimli a samozrejme si jeho ucast spojili s funkciou predsedu vlady. Ak by sme sa mali riadit tym, ze ludia si vytvaraju asociacie, asi by sme mu mali poradit, aby taketo aktivity vyrazne obmedzil alebo uplne vynechal - ved je predseda vlady v state, ktory sa neviaze na nijaku ideologiu alebo nabozenstvo. Nemyslim si, ze pozadovat obmedzenie takychto aktivit v jeho pripade by bolo spravne.

Odoslal Petr Hornof dňa 14. Júl 2018 - 8:26

Permalink

Zase  raz veľmi interesná debata. Ak vám tá Hana, tak vadí na čele Mensy, prečo si ju stále volíte. Nevidím žiaden dôvod,prečo by si na nejakom politickom manifeste nemohla uviesť, že okrem iného je aj predsedníčka Mensy. Vôbec to u mňa nevyvolalo pocit, že aj ja ako člen podporujem tento manifest. Až ho budem chcieť podporiť, tak ho proste podpíšem a možno tam uvediem, že som člen Mensy. Potom ma výlučite z Mensy alebo ako budete postupovať, pretože moje IQ na základe ktorého som bol prijatý, zostalo nezmenené. Záver ak vám vadí,že si Hana uvádza pri mene predsedníčka Mensy,tak ju nevoľte,ale neztrápňujte sa tu tým, že si to napríklad uviedla pred svojou funkciou vo svojej církvy.

 

Petr Hornof, úplne s tebou súhlasím. Ja osobne by som to asi napísala obsahovo skoro rovnako, len trochu menej výbušne :). Ale ani tomu sa nečudujem, že ťa to prestalo baviť. To, že si niekto pri mene pod nejakým textom uvedie okrem iných záujmov a zamestnaní aj členstvo v Mense absolútne neznamená, že celá Mensa má automaticky rovnaký názor alebo to podporuje. Bez ohľadu na to, či je to bežný člen, člen rady alebo predseda. Mimochodom, presne toto sa tu riešilo, keď nejaký člen vyjadril na Facebooku svoj názor na nejakú politickú situáciu a znova nastal výbuch emócií. Aj vtedy, keď sa ozvali hlasy poukazujúce na apolitickosť Mensy, sa povedalo, že hocijaký člen Mensy môže vyjadrovať svoj vlastný názor alebo presvedčenie ako chce (lebo sloboda prejavu), len nesmie vyjadrovať svoj názor ako vlastný názor Mensy. Tak to stojí aj v stanovách a Hana nič také ani neurobila. Len to tak niekto nesprávne pochopil alebo sa bál, že to tak niekto pochopí a znova raz niečo odštartoval. Ale no tak, budeme sa zaoberať sémantikou vždy keď sa objaví nejaká šanca, že niekto niečo pochopí inak než ako to bolo myslené? Lebo to tu nakoniec nebudeme robiť nič iné.

Odoslal Juraj Mesík dňa 15. Júl 2018 - 10:22

Permalink

a, Hana je legitimne zvolena predsednicka Mensy a ma plne pravo tuto svoju poziciu uvadzat kde to sama uzna za vhodne. Pravidla Mensy to neobmedzuju. b, Funkcia v mimovladnej organizacii nemoze byt dovodom na obmedzovanie jej zakladneho obcianskeho prava verejne aj politicky sa angazovat. c, Niektorym to moze vadit, ale sorry, kym tu mame demokraciu, je to tak - ziadne pindanie nepomoze. Aj Robert Fico si za menom uvadzal, ze je predseda vlady SR, sef Matice slovenskej ci Spolku slovensko-ruskej družby si za meno uvedie ze je sefom, riaditel banky si za meno uvedie ze je riaditel banky atd. Ked si sem narod slovensky dovezie novy totalitny rezim, dockate sa inych pravidiel a tí, co tu zostanu, budu drzat hubu a krok tak, ako sudruhovia z Moskvy a ich miestni posluhovaci prikazu. Este tam nie sme.

 

Odoslal Stanislav Sýkora dňa 15. Júl 2018 - 23:13

Permalink

Skúsme túto debatu dokončiť vecne - bez prehnaných reakcií a frajeriniek.

Stav problému:

  • Členka našej organizácie verejne prezentovala svoj osobný konfesno/politický postoj s odkazom na našu organizáciu a svoju vysokú volenú funkcie v nej. To je potenciálne rizikové konanie, ktoré môže vyvolať rozporné stanoviská verejnosti a aj vo vnútri našej organizácie.
  • Zmienka o našej organizácii je už odstránená na vyššie uvedenej stránke, takže potenciálne následky tohto incidentu sú už minimalizované. To je dôležité, lebo stránka bude zverejnená dlho a politici sa k nej budú vracať. Takže priamu nápravu v tomto konkrétnom prípade už netreba riešiť.
  • Zhodou okolností práve v týchto mesiacoch budeme novelizovať stanovy našej organizácie, takže by bolo užitočné v nich zrevidovať alebo do nich doplniť nejaké pravidlá pre takéto situácie v budúcnosti.

Poznatky z doterajšej diskusie:

  1. Striktne alebo prevažne negatívny postoj k tomuto incidentu vyslovili traja diskutéri.
  2. Ostatní sa vyslovili skôr tolerantne alebo priam podporne ku kritizovanému konaniu.
  3. Dvaja diskutéri skĺzli do konšpiračných úvah o „inkvizičnom ťažení“ proti hlavnej aktérke, čo je úplne od veci. Zo strany kritikov tu nevidím žiadny osobný útok na hlavnú aktérku, len nesúhlas s nejakým jej konkrétnym krokom. Likvidovať vecnú kritiku takýmito úhybnými útokmi je smutný návrat o 40 rokov dozadu.
  4. Niektorí diskutéri upozorňujú na to, že podobné debaty už prebehli aj v minulosti a že je to otravné. Z toho jasne vidieť, že buď nemáme žiadne pravidlá na verejné prezentovanie našej organizácie pri súkromných alebo dokonca politických aktivitách našich členov, alebo o nich nevieme. Keby sme takéto pravidlá mali a niekto by ich porušil, nemuseli by sme si teraz vymieňať názory na konkrétny prípad, ale kritici by jednoducho konštatovali, že dotyčný porušil článok X, ods. Y našich stanov.
  5. Heňo Kriško vyššie citoval pravidlo, že „politická prezentácia by to bola, ak by pod manifestom bolo napísané, že ho podporuje Mensa Slovensko“. Keďže tam takéto vyhlásenie nebolo, čitatelia si majú domyslieť, že ide len o súkromný postoj jedného nášho člena. Na rozdiel od neho si myslím, že napr. v tlači takéto veci fungujú inak - ak niekto niekde prezentuje svoj osobný názor, za ktorým nestojí celá redakcia, zvykne sa to osobitne zdôrazniť. Podobne by som navrhoval spresniť pravidlá aj v našej organizácii - ak niekto pri svojich súkromných aktivitách (obzvlášť politických) uvedie svoje členstvo v Mense, preberá na seba aj zodpovednosť za prípadné poškodenie dobrého mena Mensy. Ak sa chce zbaviť tejto zodpovednosti, musí vždy explicitne uviesť, že v danej veci koná vo vlastnom mene, a nie v mene (v zastúpení, z poverenia) alebo v súlade s so stanoviskom celej organizácie Mensa.
  6. Miera rizika, a tým aj miera zodpovednosti za prípadné ohrozenie dobrého mena Mensy, je mnohonásobne vyššie pri funkcionároch Mensy, ako pri jej radových členoch, lebo názory vedúcich predstaviteľov Mensy si verejnosť skôr spojí s názormi celej organizácie.
  7. Uviesť členstvo v Mense v životopise, osobnom profile alebo v inom osobnom dokumente, ktorý nie je spôsobilý poškodiť dobré meno našej organizácie a možno nie je ani široko publikovaný, by asi nemal byť problém. Ale iné je uviesť ho pri nejakej konkrétnej aktivite, na ktorú sa sústredí pozornosť verejnosti.
  8. Niekto zdôrazňuje slobodu prejavu a právo neobmedzene vyjadrovať svoj názor, alebo že predseda Mensy má plne právo uvádzať tuto svoju pozíciu všade tam, kde to uzná za vhodné. Vraj rovnako, ako napr. predseda vlády, šéf Matice slovenskej alebo riaditeľ banky. A to všetko zrejme bez ohľadu na možné dôsledky. Nuž, stačí si predstaviť zopár kontrapríkladov, aby sme pochopili, že so svojím osobným kontextom musíme narábať obozretne. Čo sa stane napr. vtedy, keď sa na prezenčke rodičovského združenia podpíšem ako „doc. Ing. X Y, predseda Mensy“ ? Všetci si povedia, že som nafúkaný kretén a nejako tak asi vyzerá aj celá tá slávna Mensa. Alebo čo asi urobí správna rada s riaditeľom banky, ktorý verejne vystúpi s podporným prejavom na krajskom zraze Kuk-klux-klanu ? Výsledok bude asi rovnaký aj vtedy, keď ho tam nepredstavia ako riaditeľa banky a nevyhlási ani to, že hovorí menom banky !

Záverečný návrh:

Naformulujte niekto do našich stanov základný morálny kódex pre členov Mensy a ich zodpovednosť za prípadné poškodenie dobrého mena organizácie, aby sme sa k tejto veci už nemuseli znova vracať v budúcnosti.

Ja osobne v tejto veci už končím.

 

možno sa len nechce zapájať do prázdnych hádok v diskusii? :) Zdá sa, že stanovy neporušila a zmienku o tom, že je predsedníčka Mensy nechala aj tak odstrániť, keď vám to leží v žalúdku ;)

Ako signatár bola uvedená "predsedníčka Mensy", nie organizácia Mensa. To potom znie, ako keby sa máme hanbiť za členstvo v Mense, ak tu niektorí členovia nechcú, aby si ostatní uvádzali svoje členstvo, alebo funkciu pri svojom mene - zvlášť, keď sa jedná o veci verejné.

Inak nie som fanúšikom projektu PS :D Podľa mňa pre záchranu Slovenska nie je potrebná ďaľšia malá strana... treba zmeniť nastavenie politického systému a viac zapájať odbornú verejnosť do tvorby zákonov a smerovania Slovenska. Ak sa budú ku všetkým zákonom a vylepšeniam budú vyjadrovať kompetentní ľudia a ak ich budú politici počúvať, len potom sa pohneme dopredu. To ale nezabezpečí žiadna jedna nová strana.

Odoslal Henrich Kriško dňa 16. Júl 2018 - 2:21

Permalink

V suvislosti s touto debatou ma este napadlo, ci by nebolo rozumne spristupnit stanovy Mensy ako dokument aj verejnosti a nielen clenom, ktori maju prihlasovacie meno a heslo. Stanovy su podla mna verejny dokument a je mozne, ze zaujemcovia by ho mohli dokonca ziskat z Ministerstva vnutra SR. Zo stanov jasne vyplyva, ze sme apoliticka organizacia a akykolvek prezentovany nazor je iba nazorom daneho clena a nie nazorom celej organizacie. Ked si pozriete www stranky inych neziskovych organizacii, castokrat su stanovy na tychto strankach dostupne verejnosti.

Odoslal Richard James Swales dňa 16. Júl 2018 - 9:46

Permalink

Ustanovenie o "dobrom mene" Mensy by asi velmi nepomohli v tomto pripade - teraz by sme len debatovali ci predsedkyna poskodila meno Mensy alebo nie (a to je dost vysoka latka). Podla mna staci pridat vetu ako "V pripade politickej aktivity clena Mensy, clen sa snazi minimalizovat prepojenie mena Mensy s tou aktivitou" (len v lepsej slovencine).

Mne nevadi, ze Hana nepostovala tu. Zmenila opis na zozname. Spolu tie dve veci znamenaju, ze nepovazuje svoje konanie ako "zle" a nebude sa ospravedlnit tu, ale vnima lepsiu alebo pokojnejsiu cestu nemat Mensu v opise. Nema zmysel, aby teraz tu prisla "obranit sa" (v praxi hadat sa s ludmi) ked uz nasla riesenie, ktore by malo byt pre vsetkych prijatelne. 

P.S. Co sa tyka riaditela banky - urcite by banka povedala, ze nema uviest meno konkretnej banky pri svojej politickej aktivite.

Odoslal Mária Svoreňová dňa 16. Júl 2018 - 13:18

Permalink

Do diskusie pridávam presné znenie článku 2.2 Stanov Mensy Slovensko:

2.    Účel a poslanie MS

2.2.      MS združuje členov s najrôznejšími názormi. Nemá žiadne ideologické, filozofické, politické alebo náboženské poslanie, a preto nesmie konať žiadne ideologické, filozofické, politické alebo náboženské akcie, ktoré by boli prezentované ako názor alebo činnosť MS. Názor ktoréhokoľvek člena MS je jeho osobný názor a nie oficiálny názor MS.

Čiže v Stanovách problematiku ošetrenú máme a tá posledná veta znamená, že ak niekto vyjadruje svoj názor alebo politický, náboženský, ideologický... postoj a je voleným, a dokonca najvyšším reprezentantom Mensy Slovensko, nemôže si pri mene uviesť, že je reprezentantom Mensy Slovensko, lebo tým vyjadruje názor za túto organizáciu a na to nemá, v zmysle Stanov, právo. Čiže ak tak urobí, porušuje tým Stanovy Mensy Slovensko.

Pán Richard Swales v poznámke uvádza, že banka by nesúhlasila aby jej riaditeľ uviedol meno banky pri svojej politickej aktivite a to možno banka ani nemá v pravidlách jasne uvedené, že jej meno sa nemôže spájať so žiadnou politickou, ideologickou, náboženskou ...atď. aktivitou. A Mensa Slovensko, ako aj Mensa International, ktorej sme členskou organizáciou, túto podmienku v stanovách majú.

 

Odoslal Marián Zahradník dňa 16. Júl 2018 - 22:51

Permalink

Pekne sa nám tu rozvinula diskusia. Škoda, že opustila racionálny rozmer a skĺzla do osobných útokov. Členovia Mensy tu majú možnosť diskutovať, používať argumenty, písať svoje názory a takto to dopadne :-/… (Skúsim tu pridať názor na inú - neutrálnu tému, snáď si diskutujúci nezačnú nadávať do sedlákov a bigotných konzervatívcov)

Hana už neverbálne vyjadrila svoj postoj – dala odstrániť kontroverzný text z originálu manifestu PS.

Teraz o dôvodoch, kvôli ktorým som vyjadril svoj názor. Medzi členmi Mensy je politický postoj našej predsedníčky jasný už dlhšiu dobu – je to vidieť aj na spektre ľudí, ktorých pozýva na besedy. Preto ma jej podpis pod PS-manifest vôbec neprekvapil. Problém je, že je verejný a verejnosť mimo Mensu pravdepodobne nepozná článok 2.2 našich stanov. Keďže v našich zemepisných šírkach a dĺžkach bežná populácia vníma vyjadrenie predsedu akejkoľvek strany alebo organizácie za postoj celej organizácie (Kollár, Fico, Štefunko …), tak tu už problém nastáva. Ak je výklad našich stanov nejednoznačný, dodajme tam upresnenie – preto sme vlastne tie Stanovy prerábali. Prípadne skúsme zistiť na túto problematiku názor celej členskej základne formou jednoduchého elektronického dotazníka.

Odoslal Peter Zmrhala dňa 17. Júl 2018 - 11:04

Permalink

Prajem pokoj všetkým diskutujúcim. Tiež by som sa chcel k téme vyjadriť a prispieť svojim názorom. Pani Hana Dojčanová možno stiahla svoj titul z manifestu no článok v Hlavných správach už nebude nikdy aktualizovaný, takže pre tých čo stým majú problém s angažovaním pani Dojčanovej, nemali by ju v najbližších voľbách voliť, ale čo sa stalo už sa neodstane. Stanovy Mensi neporušila a uvažovať v rovine asociácie názoru predsedníčky s názorom celej Mensi je irelevantné. Taktiež svojim činom Mensu nezhanobila. Ja sám nie som členom Mensi dlho a titulom sa nevystatujem, lebo popravde nech sme sa členmi stali z akéhokoľvek dôvodu je to elitná spoločnosť inteligentných ľudí čo pre nečlena evokuje snobskú spoločnosť s ľuďmi bez zmyslu pre humor ( čo nie je pravda). Najviac ma však mrzí že sa riešia (pre mňa absolútne nepodstatné veci) bod stanov 2.2 viac ako iné.  Napríklad bod stanov 2.1 vyhľadávať ľudí s vysokým IQ a podporovať využitie ľudskej inteligencie v prospech ľudstva, poskytnúť stimulujúce intelektuálne a sociálne prostredie pre jej členov. Od čoho sa Mensa vzďaľuje, (môj osobný názor). Intelektuálna kapacita tejto organizácie sa nevyužíva dostatočne aj keď sa riešia stretnutia, prednášky, posedenia, časopis, čo je super (aj keď sú skoro vždy v Bratislave). Mali by sme sa tu viac venovať riešeniu problémov, prípadne možnosti rozšírenia vzdelania rôznymi kurzami. Novinkami v oblasti vedy, techniky, matematiky, astronómie, umenia...... 

Odoslal Petr Hornof dňa 17. Júl 2018 - 22:37

Permalink

Podľa niektorých členov treba upraviť stanovy do budúcnosti, aby sa už nikto nemohol dopustiť takéhoto hriechu na apolitickosti Mensy. Ja sa pýtam ako to chcete dosiahnuť. Ja viem, stvoríte krkolomnú vetu o tom,čo sa nesmie. To je síce pekné, ale bez vety o treste,ktorý bude následovať, je to vcelku jalové. A až tu nastávajú problémy. Aký trest a kto udelí previnilcovi? Vie mi aj na toto niekto odpovedať. Ak nie nechajme stanovy, tak ako sú veď ich určite vytvoril inteligentný človek pre dobro tejto organizácie. Nepokazme jeho dielo účelovými úpravami pre jeden podpis súčasnej predsedníčky. Veď to sa už pomali chováme ako slovenský parlament, kde určite sedí tiež zopár našich členov. 

 

IQ test pripravený Mensou

Máte záujem vedieť presnú hodnotu svojho IQ?
Vstupný IQ test Mensy
Vyberte si miesto a dátum testovania!
Registrácia
Skúšobný online test
Vyskúšaj cvičný test
www.mensatest.sk