Konventná 11, prízemie vľavo
Bratislava - Staré Mesto
Konventná 11, prízemie vľavo
Bratislava - Staré Mesto
Link na Zoom: https://us06web.zoom.us/j/83136937148?pwd=cDFxZkdlblpqRHM5UmVocW9RVFY0UT09
Človek je jediným živočíšnym druhom, ktorý sa dokáže vzoprieť voči svojim génom. Dokáže si zvoliť život v celibáte i pohodlie voľnej a neplodnej lásky. Dokáže byť nesebeckým a ušľachtilým, dokáže venovať svoj čas štúdiu a to aj oborov, ktoré mu žiadny bezprostredný osoh neprinášajú. Dokáže však robiť aj neskutočné hlúposti: obetovať svoju rodinu pri boji za zveľadenie rodiny, šíriť nenávisť v mene lásky čí dizajnovať webstránky o tom, ako starí slováci postavili egyptské pyramídy.
Na túto schopnosť sa obvykle pozeráme ako na prejav našej slobodnej vôle. Ako na prejav toho, že máme niečo ako dušu, ktorá je sama o sebe veľkou záhadou. Existuje však teória, ktorá na tieto schopnosti nazerá redukcionisticky, t.j. dokáže ich objektívne zachytiť, hoci iba z určitého uhľa pohľadu. Nazýva sa teória mémov a myšlienkovo vychádza z analógie biologickej a kultúrnej evolúcie. Už osvietenec Edward Gibbon si všimol, že kresťanská viera sa v Rímskej ríši šírila podobne ako mor a vďake lepšej technike môžeme dnes pozorovať podobne prebiehajúce procesy i v oveľa kratšej časovej mierke: od budovania tisícročnej ríše po fotenie si holých zadkov. Teória mémov dokáže veľmi elegantne vysvetliť, prečo to tak je. Ponúka vysvetlenie, ktoré ak je pravdivé, tak je veľmi krutou pravdou.
Prečo by ste mali prísť?
Hoci teória mémov nie je zatiaľ vo svojich predpokladoch potvrdená, je to veľmi zaujímavá teória vrhajúca zásadný vhľad do našich kognitívnych schopností, na ich vývoj v priebehu vekov i vývin počas života jednotlivca. Neposkytneme vám návod ako ju zázračne využiť pre víťazstvo vzdelanosti nad tmárstvom, ale vysvetlíme vám prečo je tento boj tak strašne ťažký a prečo sa nikomu nepodarí stáť nad ním, ale len byť jeho súčasťou. Položíme si taktiež otázku o nás samých: Je človek úžasné zviera, ktoré sa dokázalo vzoprieť svojim génom, alebo úbohá opica, ktorú napadli parazitické mémy a znetvorili ju na človeka?
Prednášajúci RNDr. Andrej Lúčny, PhD. pôsobí na Katedre aplikovanej informatiky na Matfyze v Bratislave, kde vyštudoval (pod vedením prof. Jozef Kelemena) odbor umelá inteligencia a získal doktorát z aplikovanej informatiky. V značnej miere pôsobí v komerčnej sfére (MicroStep-MIS, ME-Inspection). Je spoluzakladateľom občianskych združení Robotika.SK a Trojsten. Istý čas pôsobil ako hlavný porotca Central European Regional ACM Programming Contest a je pravidelným porotcom súťaže mobilných robotov ISTROBOT.
Použitá literatúra:
R. Dawkins: Sebecký gén
S. Blackmore: Téoria mémov
C. Zimmer: Vládca parazit
A.Barabasi: V pavučine sietí
L. Kováč: Prírodopis komunizmu
B. Lipton: Biológia presvedčenia