Kontrolná skupina Mensy Slovensko v zložení Dáša Bukovská, Silvia Macková a Mária Svoreňová v dňoch 3. a 4. januára 2023 prostredníctvom e-mailov komunikovali situáciu, ktorá vznikla v Mense Slovensko zmätočným konaním volebnej komisie Mensy Slovensko a uzniesli sa na tomto stanovisku kontrolnej skupiny Mensy Slovensko:
Kontrolná skupina Mensy Slovensko (ďalej len „MS“) konštatovala, že volebná komisia MS v dňoch 8. 12. a 19. 12. 2022 vyzvala e-mailom členov MS na zasielanie návrhov kandidátov do volieb 2023 na členov/členky orgánov Mensy Slovensko. Oznámila, že voľby sa budú konať v máji 2023 a volebná komisia MS očakáva návrhy na kandidátov na volené funkcie v orgánoch MS od členov MS do 31. 12. 2022. Ďalším e-mailom, a to zo dňa 22. 12. 2022 oznámila volebná komisia MS, že vzhľadom na posun predchádzajúcich volieb do rady Mensy z mája na december 2021, došlo na strane volebnej komisie k nedorozumeniu a že voľby do orgánov MS sa uskutočnia v decembri 2023 a preto predlžujú termín na predkladanie návrhov na kandidátov do volených orgánov MS do 31. marca 2023. Ako argument k týmto zmenám uvádza volebná komisia MS, že volebné obdobie, na ktoré sú volení členovia rady a predseda MS, má trvanie 2 kalendárne roky od ustanovujúcej schôdze, ktorá sa konala 30. 12. 2021 a z toho dôvodu nie je možné vykonať voľby v máji 2023.
Toto neoprávnené rozhodnutie volebnej komisie MS vyvolalo mnoho reakcií u členov rady a neskôr aj u členov MS, keďže bola diskusia o tomto kroku volebnej komisie prenesená aj na členskú základňu a mnohé reakcie boli veľmi emocionálne podfarbené.
Viacerí diskutujúci členovia rady MS veľmi správne poukázali na nesúlad konania volebnej komisie MS so Stanovami MS, aj s konkrétnymi ustanoveniami jej článkov, ale volebná komisia MS namiesto uznania svojej chyby alebo omylu, reagovala nevhodným, namiesto argumentov emotívnym, spôsobom, čo nakoniec viacerých členov MS znechutilo, čo vyjadrili požiadavkou nedostávať takéto e-maily.
Keďže išlo o svojvoľné a ničím nepodložené konanie volebnej komisie MS, ktoré je úplne v rozpore s príslušnými ustanoveniami Stanov Mensy Slovensko, rozhodol sa prvý podpredseda MS, Miroslav Macko, dňa 27. 12. 2022, vyzvať členov rady MS e-mailom, aby hlasovali o návrhu uznesenia rady MS, ktorým sa jednoznačne určí, že voľby volených funkcionárov MS sa uskutočnia do konca mája 2023 a členovia môžu podávať návrhy na kandidátov do rady a na predsedu MS do konca roka 2022. Presne v intenciách príslušných článkov Stanov MS. Nadpolovičná väčšina členov rady MS sa hlasovaním per-rollam vyjadrila súhlasne s predloženým uznesením a tým bolo uznesenie rady MS dňa 28. 12. 2022 schválené. O hlasovaní rady MS a jeho výsledku urobil prvý podpredseda rady MS zápis, ktorý je dostupný všetkým voleným funkcionárom MS, teda rade MS, kontrolnej skupine MS a ombudsmanovi MS.
Na vzniknutú situáciu musí reagovať aj kontrolná skupina MS, keďže jej Stanovami MS určenou úlohou je kontrolovať dodržiavanie Stanov MS, ale aj Stanov Medzinárodnej Mensy (Mensy International, ďalej len „MI“). V článku 6.4. Stanov MS je uvedené: „Kontrolná skupina dozerá ... na dodržiavanie stanov a všeobecne záväzných právnych predpisov Mensou Slovensko, jej miestnymi skupinami, ako aj záujmovými skupinami MS.“.
Kontrolná skupina MS pri vypracovaní svojho stanoviska vychádzala z toho, že volebná komisia je iba orgán menovaný radou MS s presne určenou úlohou a to je zorganizovanie volieb funkcionárov MS presne v zmysle ustanovení a kompetencií určených Stanovami MS. Volebná komisia MS nemá vôbec žiadnu kompetenciu určovať termíny predkladania nominácií, či konania volieb a to napriek tomu, že Mensa Slovensko nemá vo svojich stanovách presne určený termín konania volieb, ako to má určené Medzinárodná Mensa vo svojich stanovách.
Od vzniku Mensy Slovensko sa voľby organizovali do konca mája každého nepárneho roka, presne tak, ako to bolo výslovne uvedené v Stanovách MI. V roku 2020 MI zmenila svoje stanovy a funkcionárov MI volia členovia Mensy na 3 roky. Ale konanie volieb je v Stanovách MI časovo presne ohraničené (pozri ďalej).
Volebná komisia MS nemá vôbec žiadnu kompetenciu interpretovať stanovy a jej vyhlásenie z 22. 12. 2022, že volebné obdobie členov rady a predsedu MS má trvanie 2 kalendárne roky sa vôbec nezakladá na žiadnom článku Stanov MS. Ako uvádzame nižšie, v čl. 6.3. Stanov MS sa uvádza, že funkčné obdobie rady je spravidla dva roky. Z čoho jednoznačne vyplýva, že môže byť aj iné – dlhšie alebo kratšie, ale rozhodnutie o tom neprináleží ani volenej komisii MS, ani nikomu inému iba Stanovám MS a skutočným okolnostiam, ktoré nie je možné vopred poznať, teda vis major.
Preto kontrolná skupina MS jednoznačne konštatuje, že zmenené termíny volieb volených funkcionárov MS, oznámené volebnou komisiou MS e-mailom dňa 22. 12. 2022 sú v rozpore so Stanovami MS aj so Stanovami MI. Ako argumenty dokladujúce správnosť tohto konštatovania uvádzame citácie príslušných ustanovení Stanov MS, ktoré boli schválené členskou základňou MS, ako najvyšším orgánom MS a súčasne schválených radou MI, keďže MS je organizáciou s medzinárodným prvkom a jej stanovy musia byť v súlade so Stanovami MI a schválené jej najvyšším orgánom, čo je rada MI.
Stanovy Mensy Slovensko v príslušných článkoch ustanovujú:
- V čl. 6.3. „Funkčné obdobie rady je spravidla dva roky, ...“ (čiže nie presne dva roky a rovnako to má upravené aj MI v stanovách).
- V čl. 6.5.1.„Menovanie volebnej komisie sa uskutoční v prvom polroku roka, ktorý predchádza roku volieb rady.“
- V čl. 6.5.2. „Volebná komisia vypracuje volebný poriadok do konca októbra toho istého roka, v ktorom bola vymenovaná.“
- V čl. 7.3. „Volebná komisia vyzve členov MS, aby do konca kalendárneho roka predchádzajúceho voľbám písomne navrhli kandidátov do Rady a do kontrolnej skupiny.“
- V čl. 7.8. „Volebná komisia sčíta hlasy a vyhlási výsledky volieb do rady na VZ.
- V čl. 6.2.1. Riadne valné zhromaždenie zvoláva Rada najmenej raz ročne tak, aby sa mohlo konať v každom roku najneskôr do konca mája.
- V čl. 7.12. „Volebná komisia uverejní výsledky volieb na web stránke najneskôr do 14 dní po skončení volieb a v najbližšom čísle časopisu.“
Ako vyplýva z citovaných článkov Stanov MS je v Stanovách MS presne určená kompetencia volebnej komisie MS a termíny konania celého procesu volieb až do vyhlásenia výsledkov a tieto ustanovenia nemôže meniť nikto, kým sa nezmenia v Stanovách MS.
Keďže Stanovy MS musia byť v súlade so Stanovami MI, urobila kontrolná skupina MS porovnanie príslušných ustanovení obidvoch stanov a konštatuje, že niektoré ustanovenia Stanov MI týkajúce sa konania volieb do volených orgánov MI sú ešte jednoznačnejšie upravené ako v Stanovách MS. Ak niektoré procesy nie sú upravené v národných stanovách, používajú sa ustanovenia Stanov MI subsidiárne, teda podporne. Zo Stanov MI vyplýva:
- V oddiele VII. Časť C Stanov MI sa uvádza kompetencia rady MI vytvárať/menovať (establish) komisie a individuálne nevolené funkcie (positions)
- v oddiele VIII. Časť C sa uvádza, že rada MI môže kedykoľvek nevoleného funkcionára z funkcie odvolať (okrem ombudsmana a psychológa MI). Z toho vyplýva, že nevolené funkcie a komisie sú plne v kompetencii rady MI a z toho subsidiárne vyplýva, že volebná komisia MS je plne v kompetencii rady MS, ktorá ju môže kedykoľvek odvolať. Teda, volebná komisia nemá žiadnu kompetenciu vykladať Stanovy MS a už vôbec nie meniť termíny ustanovené Stanovami MS. úlohou volebnej komisie je iba organizačne zabezpečiť voľby.
- v X. ELECTIONS, časť A., ods. 3 v Stanovách MI sa uvádza, že volebný poriadok schváli (určí) rada MI (the Board) najneskôr v deň menovania volebnej komisie, čiže úloha volebnej komisie MS vypracovať volebný poriadok je kompetencia nad rámec Stanov MI, ale v žiadnom prípade nemôže byť volebný poriadok v rozpore s našimi stanovami. V súčasnosti uverejnený volebný poriadok na web stránke MS je v príkrom rozpore so Stanovami MS. To by sa nemohlo stať, keby aj naše stanovy jednoznačne ustanovili, že volebný poriadok schvaľuje rada MS.
- v X. ELECTIONS, časť A., ods. 2 Stanov MI, sa ďalej uvádza, že rada MI v roku pred voľbami, nie neskôr ako 1. mája vymenuje volebnú komisiu a určí jej predsedu. V našich stanovách si predsedu volia členovia menovanej volebnej komisie spomedzi seba (článok 6.5.1.). Z toho vyplýva, že rada MI má výraznejší vplyv na volebnú komisiu a jej konanie.
- v oddiele X. ELECTIONS, časť A., ods. 1 Stanovy MI určujú, že volení funkcionári MI môžu mať funkčné obdobie 3 roky (may serve for a period of tree years), nie že musia byť vo funkcii 3 roky a rovnako je to uvedené aj Stanovách MS, len my máme ešte stále dvojročné funkčné obdobie. Na základe posledných novelizácií Stanov MI v roku 2020, sa volebné obdobie predĺžilo na 3 roky, predtým to boli 2 roky.
- Ale v tom istom oddiele X. ELECTIONS, časť A., ods. 1 Stanovy MI úplne presne stanovujú, že volebné obdobie (teda čas volieb) je od 15. apríla do 31. mája vo volebnom roku. Funkčné obdobie zvolených členov rady MI začína 1. júlom po zvolení. Teda bez ohľadu na skutočnú dĺžku funkčného obdobia jedného, alebo všetkých členov rady MI, nové voľby sa uskutočnia od 15. 4. do 31. 5. a novozvolení funkcionári sa ujímajú funkcií 1. júla po zvolení.
- Z tohto ustanovenia Stanov MI sme vychádzali pri určení, že naše voľby sa musia uskutočniť do konca mája vo volebnom roku. Keďže MS uplatňuje toto pravidlo od svojho vzniku, teda už 29 rokov, ide o zvykové právo, ktoré je rovnakým prameňom práva ako písané zákony, ak také prijaté nie sú. Takýto výklad poznajú najmä teoretici práva. Aj keď nemáme presne stanovené v Stanovách MS, že voľby sa konajú v apríli a máji, ako to má v Stanovách MI, máme v Stanovách MS ustanovenia, ktoré určujú, že výsledky volieb vyhlási volebná komisia na valnom zhromaždení a valné zhromaždenie sa musí uskutočniť každý rok do konca mája.
Kontrolná skupina MS vo vzťahu k rozhodcovi sporov v súvislosti s touto problematikou vychádza z ustanovenia Stanov MS, kde sa v čl. 6.6. uvádza: „Rozhodca sporov je orgán oprávnený riešiť spory v rámci MS.“ Podľa nášho názoru v tomto prípade k žiadnemu sporu nedošlo. To, že volebná komisia MS konala v rozpore so Stanovami MS, nepovažujeme za spor, ale za konanie nepriateľské Mense Slovensko a tým aj Mense všeobecne a k takémuto konaniu máme v Stanovách MS, v čl. 9.3. uvedené: „Na člena, ktorý sa dopustil činu, ktorý je nepriateľský MS alebo Mense všeobecne, môže byť radou uvalená sankcia...“.
Aj Stanovy MI v oddiele III. Časť E bod 1 ustanovujú: „Národná Mensa môže uložiť sankcie ktorémukoľvek svojmu členovi, ktorý vykonal akt nepriateľský Mense,...“.
Samozrejme kontrolná skupina podporuje akékoľvek konanie rozhodcu sporov alebo iných volených funkcionárov MS, ktoré v zmysle Stanov MS, zabezpečia bezproblémový priebeh a uskutočnenie právoplatných volieb volených funkcionárov v Stanovami MS určených termínoch.
Kontrolná komisia MS predkladá svoje stanovisko rade MS a rozhodcovi sporov MS a bude sa naďalej aktívne zúčastňovať riešenia vzniknutej situácie v zmysle povinností a kompetencií ktoré jej ukladajú Stanovy MS.
Bratislava, 9. 1. 2023
Zapísala: JUDr. Mária Svoreňová, členka kontrolnej skupiny MS